جذابیت‌های دهکده اولسبلانگاه در کوههای تالش

یکشنبه 2 تیر 1398 در 12:18


شمال کشور همیشه جذابیت فراوانی برای استراحت کردن و دور کردن استرس در بین ما ایرانی‌ها دارد، در این مطلب شما را با جایی آشنا می‌کنیم که شاید برایتان بسیار شگفت‌انگیز باشد. جایی که در کمربند سبز ایران قرار گرفته است. گیلان استان سرسبزی و جاذبه‌های بی‌مثال است! در روستای ماسال در حدود فاصله ۲۵ کیلومتری جنوب ماسال، جذابترین ییلاق استان به چشم می‌خورد. ییلاقی که قصد داریم در این مطلب، شما را با آن آشنا کنیم.

دهکده اولسبلانگاه در کنار کوه‌های تالش واقع شده‌ است. اولسبلانگاه اسمی تالشی است که از دو بخش اولَس و بِلَنگاه شکل گرفته است. اولس به معنی درخت ممرَز و بلنگاه به معنی جای بلند است. اولسبلانگاه یعنی جایگاه رویش درخت ممرز. در این ییلاق جذاب تنها یک هتل اجازه ساخت داشته است و دیگر خانه‌ها ساخته شده از چوب هستند.

چشمانتان را ببندید و تصور کنید در منطقه‌ای کوهستانی و بسیار سرسبز قرار گرفته‌اید و با گوش‌هایتان صدای گوشنواز پرندگان را می‌شنوید. چشمانتان سرسبزی بی حد و حصر سبزه‌زاران و گوسفندانی که در حال چرا هستند را می‌بیند. خنکای نوشیدن آب گورا و زلالی که از چشمه‌ها جاری می‌شود را حس می‌کنید و هوای مه آلودی که با پایین آمدن ابرها تصویر بی بدیعی را رقم زده است را نظاره‌گر هستید.

از نیمه شب به بعد موتور برق‌ها خاموش می‌شوند و روستا به بکر‌ترین حالت خودش می‌رسد. آب مصرفی اولسبلانگاه از چشمه‌های خود روستا تهیه و در تانکر‌ها ذخیره می‌شود. ارتفاعات آلاله در بالای اولسبلنگاه قرار دارد. شما می‌توانید پیاده از میان کلبه‌ها عبور کرده و به آن سمت بروید. در بین راه، گله‌های گاو و گوسفند را در حال چرا می‌بینید. می‌توانید این مسیر را با خودرو هم طی کنید. دره‌ها عمیق و سرسبز و کوه‌ها سر به فلک کشیده‌اند. اگر بهار کوهستان‌های آلپ را از نزدیک ندیده‌اید، اینجا قرابت نزدیکی به آن دارد و چه بسا به یاد کارتون خاطره انگیز هایدی بیفتید.

اگر مایل هستید می‌توانید از الان برای آخر هفته برنامه‌ریزی کنید و به سمت اولسبلانگاه راهی شوید! باهم به تماشای زیبایی‌های بی حد و حصر این منطقه می‌نشینیم. امیدواریم که اگر تا به حال به اینجا سفر نکرده‌اید، هرچه زودتر برنامه‌ی سفر به آن را بچینید!

اظهار نظر

*

نظرسنجی

  • پس از بازگشایی مکان‌های عمومی، آیا به سینما، تئاتر و کنسرت می‌روید؟

    Loading ... Loading ...

آخرین اخبار