تصویر دلخراش «سرباز سوخته» در شبکه پرس تی وی

چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ در ۱۲:۲۰


عکس مشهور «سرباز سوخته» موضوع یکی از قسمت های مجموعه برنامه ای است با عنوان «عکس هایی که جهان را تکان می دهد» که در شبکه پرس تی وی در حال تولید است.
به گزارش تیترهنر به نقل از روابط عمومی شبکه پرس تی وی، کیانوش الطافی تهیه کننده و کارگردان برنامه «عکس هایی که جهان را تکان می دهد» ضمن اعلام این خبر گفت: در این قسمت به بررسی عکس مشهور «سرباز سوخته» که توسط کنت جارک عکاس آمریکایی در ۲۸ فوریه ۱۹۹۱ در جریان جنگ خلیج فارس ۲ ثبت شده است، می پردازیم.
وی افزود: این عکس یک سرباز عراقی را نشان می دهد که تلاش می‌کند خود را از وسیله نقلیه‌ای که روی آن سوار بوده، بالا بکشد؛ در حالی که شعله‌ها وسیله او را در بر گرفته و بدنش را تا عمق استخوانش خاکستر کرده‌اند.
الطافی ادامه داد: کنت جارک در این عکس سرباز سوخته را که آتش چیزی از جزییات چهره اش باقی نگذاشته است در کنار پیکرهای هم‌قطاران کشته شده‌اش به تصویر کشیده است. درد و نگاه خیره این سرباز به ناکجا بدون اینکه واقعا چشمی وجود داشته باشد، گویای درد و رنج ناشی از جنگ است.
به گفته الطافی؛ این عکس که می توانست نماد جنگ خلیج فارس باشد، با هدف جداسازی مردم از واقعیت ها و تبعات ناگزیر جنگ و پوشاندن بخشی از حقیقت، مورد سانسور قرار گرفت و راهی به نشریات آمریکایی پیدا نکرد. اما در شرایطی که تایم و آسوشیتدپرس از انتشار عکس خودداری کردند، ابزرور (نشریه‌ای انگلیسی) و لیبراسیون فرانسه، عکس را قبول کردند و چند ماه بعد سرانجام پای عکس به American Photo هم باز شد.
«سرباز سوخته» به تهیه کنندگی کارگردانی کیانوش الطافی در آینده نزدیک از آنتن شبکه بین المللی خبری پرس تی وی به نمایش درمی آید.

اظهار نظر

*

نظرسنجی

  • با توجه به حاشیه‌های اخیر سلبریتی‌ها آیا هنوز به آنها اطمینان دارید؟

    Loading ... Loading ...

آخرین اخبار