بی‌برنامگی در اکران، قطعی اینترنت و اعتراض‌ به گرانی بنزین گیشه فیلم‌های سینمایی را سوزاند

چهارشنبه 27 نوامبر 2019 در 12:39


دود اتفاقات و اعتراض‌ها به گرانی بنزین در چشم فیلم‌های سینمایی نیز رفت و آنها را با کاهش شدید مخاطب روبرو کرد. پس از آرام شدن شرایط جامعه، تبعات پنهان اغتشاشات هفته گذشته بیشتر مشخص می‌شود. مردم در آن یک هفته به سینماها نرفتند و قطعی اینترنت عامل دیگری شد تا فیلم‌های سینمایی فروش پائینی داشته باشند. سلسله اتفاقاتی که اعتراض تهیه‌کنندگان را به دنبال داشته و آنها معتقدند که در این مدت متضرر شده‌اند.

معمولا سینمای ایران در نیمه دوم سال فروش زیادی ندارد. مردم در فصل بهار و تابستان علاقه بیشتری به سینما رفتن دارند و تجربه سال‌های اخیر نشان داده فیلم‌های سینمایی در فصل‌های پائیز و زمستان فروش خوبی ندارند. حالا این فصل کم رونق، را اتفاقاتی کم‌رونق‌تر کرد تا فیلم‌های سینمایی به کمترین میزان فروشش‌شان برسند.

آمار فروش فیلم‌های روی پرده تا آخرین روز هفته گذشته نشان می‌دهد که برخی از سینماهای کشور یا تعطیل بودند یا اصلا مخاطبی نداشتند. آرام شدن شرایط کشور تا حدودی رونق را به سالن‌های سینمایی برگردانده ولی قطعی اینترنت عامل دیگری بود که همچنان مردم را از گیشه سینما دور نگه داشت. این در حالی است که اینترنت تلفن‌های همراه همچنان قطع است و ادامه این قطعی به سود فیلم‌های سینمایی نخواهد بود.

نگاهی به آمارفروش فیلم‌های در حال اکران نشان می‌دهد فروش فیلم‌ها از ۱۸ الی ۲۳ آبان، حدود ۶ میلیارد تومان و این میزان در تهران ۳ میلیارد و ۴۲۴ میلیون تومان بود اما در هفته‌ای که اینترنت قطع بود از ۲۴ الی ۳۰ آبان کل فروش به ۳ میلیارد و ۱۴۴ میلیون تومان در سراسر کشور و یک میلیارد و ۸۹۸ میلیون تومان در تهران رسید که نشان از کاهش چشمگیر فروش دارد.

ادامه این اتفاقات با اعتراض تهیه‌کنندگانی که روی پرده فیلم‌ دارند، مواجه شده است. زینب تقوایی تهیه‌کننده فیلم سینمایی «سمفونی نهم» به هیچ عنوان از شرایط اکران رضایت ندارد و دراین باره به مهر گفته است: در کنار این اتفاقات که مربوط به شرایط اکران می‌شد، بحث نارضایتی‌ها نسبت به گرانی بنزین و ناآرامی‌ها در جامعه هم پیش آمد که در پی آن اینترنت قطع شد. به همین دلیل راه ارتباطی ما با مخاطبان تا حدود ۸۰ درصد کاهش یافت که این هم یک ضربه بزرگ بود. در واقع «سمفونی نهم» چندین ضربه را متحمل شد و هنوز هم ترکش‌های آن ادامه دارد، چون هنوز اینترنت‌ها به طور کامل وصل نشده است.

برای جبران خسارت فیلم‌های در حال اکران پیشنهاد تمدید یک هفته اکران جبرانی برای فیلم‌ها گذاشته شده تا بخشی از ضرر و زیان‌شان را جبران کند اما تقوایی عقیده دارد این پیشنهاد دردی را دوا نمی‌کند. او در این باره چنین نظری دارد: تمدید یک هفته‌ای اکران اصلا این ضررها را جبران نمی‌کند و شاید فقط برای تسلی خاطر ما باشد. تا مخاطب فیلم را مجدد پیدا کند و جامعه به حالت سابق خود بازگردد زمان می‌برد و با یک هفته کاری از پیش نمی‌رود. خیلی از برنامه‌ریزی‌های تبلیغاتی ما به هم ریخت، چون ما گذاشته بودیم تا در هفته دوم اکران فیلم، شروع به تبلیغات کنیم که مصادف با تحولات جامعه شد. بنابراین با تمدید یک هفته‌ای اکران، اتفاق خارق‌العاده‌ای رخ نمی‌دهد. امیدوارم وزیر ارشاد و مدیران حوزه فرهنگی نسبت به این ماجراها نگاه منصفانه‌تری داشته باشند.

در کنار این اتفاقات، نحوه چیدمان فیلم‌های سینمایی روی فروش فیلم‌ها نیز تاثیر گذاشته است. اضافه شدن ناگهانی فیلم «خانه پدری» پس از رفع توقیف، بخشی از مخاطبان را به سوی خود می‌کشاند که به سود فیلم‌های در حال اکران تمام نخواهد شد. تهیه‌کنندگانی که به بی‌برنامگی اکران اعتراض دارند، معتقدند «خانه پدری» پس از رفع توقیفی باید با یک برنامه و چیدمان دیگر اکران نمی‌شد و نباید این فیلم را به صورت ناگهانی با فیلم‌های دیگر اکران می‌کردند. چرا که این تصمیم به ضرر «خانه پدری» و دیگر فیلم‌های در حال اکران تمام شده است.

شرایط فعلی اکران خیلی مساعد نیست. در چنین شرایط مسئولان سازمان سینمایی باید به کمک تهیه‌کنندگان و سینماداران بیایند تا کشور به شرایط طبیعی‌اش برگردد اما گاهی تصمیم‌هایشان این وضعیت نامساعد را تشدید می‌کند. حمایت‌ از فیلم‌های سینمایی به ویژه آنها که حرف و دغدغه‌ای دارند از اصلی‌ترین وظایف مسئولان سینمایی کشور است و آنها نباید نسبت به اتفاقات اکران منفعل باشند و باید برای حمایت از سینماگران و تهیه‌کنندگان باید نهایت تلاششان را انجام دهند.

 

 

نویسنده: احمد محمدتبریزی

اظهار نظر

*

نظرسنجی

  • آیا جشنواره فیلم فجر همچنان برایتان جذابیت دارد؟

    Loading ... Loading ...

آخرین اخبار