برنامه «مردم گرام»‌ دقیقا به دنبال چه می‌گردد؟

چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۶ در ۱۷:۵۱


ساخت برنامه‌های گفت‌وگو محور در صداوسیما سیر صعودی به خودش گرفته و هر شبکه‌ای برای خودش چند برنامه به اصطلاح تالک شو به روی آنتن می‌برد و سازندگانشان برای جلو افتادن از رقیبانشان دست به هر کاری می‌زنند.

به گزارش تیتر هنر، برنامه «مردم گرام» یکی از همین برنامه‌هاست که از شبکه سوم سیما پخش می‌شود. این برنامه که قرار است در رابطه با مسائل شهری باشد، به ناگهان از نیمه به گفت‌وگو با بازیگران می‌پردازد. نحوه چینش سوالات هیچ ربطی به هویت اصلی برنامه ندارد و از هر دری صحبتی می‌شود جز مسائل شهری.

مجری برنامه نجمه جودکی تلاش بسیاری دارد ستاره این گفت‌وگو‌ها شود و به هر طریقی سعی دارد در خلال صحبت‌ها خودی نشان دهد. گفت‌وگو و بحث‌های کشدار و بدون مورد او با پژمان بازغی که به عنوان مهمان به برنامه آمده بود نمونه‌ای از تلاش‌های مجری برای دیده شدن بود. در این برنامه پیرامون سوپراستارهای سینما بحثی شکل گرفت و مجری تلاش بسیاری کرد تا نظراتش را به مهمان تحمیل کند. این رویه دوباره در قسمتی که سپیده خداوردی مهمان برنامه ادامه پیدا کرد تا اعتراض مخاطبان را در صفحه اینستاگرام جودکی به دنبال داشته باشد.

آنچه که از «مردم گرام» مشخص است اینکه برنامه هیچ هویت مشخصی ندارد. در بلبشوی روزهای بدون برنامه صداوسیما در ظاهر با اسم برنامه‌ای شهری به روی آنتن می‌رود ولی در عمل چیز دیگری به خورد مخاطب می‌دهد. صداوسیما هم نظارت دقیق و درستی روی برنامه‌هایش ندارد و همین که طرح برنامه‌ای تصویب و سپس ساخته شود کفایت می‌کند.

در خلال این وضعیت مجری برنامه فرصت را مغتنم شمرده و به دنبال راهی برای مطرح خود است. جودکی سعی دارد با استفاده از شیوه مجری‌گری عادل فردوسی‌پور و احسان علیخانی، با مهمان‌هایش وارد چالش شود. او با زیرکی دریافته که یکی از راههای دیده شدن در تلویزیون و فضای مجازی به چالش کشیدن مهمان است و به همین خاطر از هر راهی برای پیش آوردن بحث استفاده می‌کند. در قسمت‌هایی که بازغی و خداوردی مهمان برنامه بودند بحث‌ها از حالت چالش‌ برانگیز به اظهارنظرهای شخصی مجری و مهمان رسید.

آنگونه که از صحبت‌های جودکی برمی‌آید او علاقه زیادی دارد خود را در سطح یک مجری تراز اول در صداوسیما مطرح کند. مجری‌ای که سکان برنامه‌های پر بیننده‌ای مثل نوروز و شب یلدا را در دست بگیرد و مخاطبان زیادی را به خود جلب کند. کاری که به راحتی به دست نمی‌آید و مجریان نخست باید به توانایی‌هایشان نگاه کنند و نقطه ضعف‌هایشان را بپوشانند. جودکی تا به اینجا نشان داده فاصله زیادی با یک مجری محبوب و معروف شدن دارد و هنوز سبکش را برای مجری‌گری پیدا نکرده است.

انجام گفت‌وگوهای چالشی یا همان هارد تالک مهارت خاصی را می‌طلبد که از میان مجریان هر کسی قادر به انجامش نیست. در طول این سال‌ها مجری‌های زیادی سعی در انجام این کار داشته‌اند که کاملا ناموفق بوده‌اند. نحوه چینش سوالات، لحن و مدیریت بحث از اصول انجام چنین گفت‌وگوهایی است. کاری که مهران مدیری نشان داده در قامت مجری به خوبی از عهده انجامش برمی‌آید. این توانایی ذاتی تا حد زیادی به شخصیت و کاریزمای مجری برمی‌گردد و در کنارش مجری باید بداند چه زمانی وارد چالش شود، چه بگوید و چگونه رفتار کند. کاری که جز چند مجری، بقیه فاقد آن هستند.

اظهار نظر

*

نظرسنجی

  • از برنامه‌های تلویزیون برای جام جهانی 2018 روسیه رضایت دارید؟

    Loading ... Loading ...

آخرین اخبار