ايل‌بيگي در تركيه از شكست يك كودتا مي‌گويد

شنبه 26 تیر 1395 در 11:55


رئیس شورای ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی که همزمان با کودتای ترکیه در استانبول به سر می‌برد، گفت: در حال حاضر وضعیت عادی است اما همچنان پروازهای هواپیمایی لغو شده است.

به گزارش هفت هنر، رییس شورای ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی که همزمان با اکران عمومی فیلم «من سالوادور نیستم» در ترکیه به این کشور سفر کرده است،  توضیحاتی درباره اکران عمومی این فیلم و همین طور شرایط ترکیه در ساعت‌های کودتا ارایه کرد.

حبیب ایل بیگی  گفت: در حال حاضر وضعیت عادی است اما همچنان پروازهای هواپیمایی لغو است.

ازآنجاکه در طول این گفتگو، یک هواپیما موفق شد در فرودگاه استانبول به زمین بنشیند، این گفتگو برای لحظاتی قطع شد تا این مدیر بتواند از نشستن این هواپیما در فرودگاه فیلم بگیرد.

ایل بیگی توضیح داد: هتلی که اقامت دارم، روبروی فرودگاه است و حالا دارم فرودگاه را می‌بینم که وضعیت‌اش عادی به نظر می‌آید در حالی که شب گذشته ترافیک بسیار سنگینی در اتوبان‌های اطراف فرودگاه ایجاد شده بود. پرواز جت‌های جنگنده و شکستن دیوارهای صوتی از جمله اتفاقات شب گذشته بود اما حالا آرامش برقرار است و هیچ پروازی هم انجام نمی‌شود.

وی اضافه کرد: قرار بود بعدازظهر امروز (شنبه ۲۶ تیرماه) برگردم اما از تهران اعلام شده که همچنان همه پروازها لغو است.

ایل‌بیگی در تشریح وضعیت شامگاه ۲۵ تیر ماه در استانبول گفت:‌ دیشب حدود ساعت ۱۰ جلسه‌ای با مدیران یکی از شبکه‌های تلویزیونی ترکیه داشتیم که پیش از شروع آن پیامکی به آن‌ها رسید و آن‌ها مضطرب شدند و معلوم شد وضعیت خراب است و جلسه را لغو کردند و بسرعت ما را به هتل رساندند و توصیه کردند در هتل بمانیم.

این مدیر افزود: از آنجا که هتل ما نزدیک فرودگاه است، شاهد بازگشت مسافرها بودیم و شرایط عجیب و غیرعادی ایجاد شده بود اما در حال حاضر این شرایط برطرف شده و آرامش برقرار است.

ایل‌بیگی با ابراز خرسندی از اکران عمومی فیلم «من سالوادور نیستم» در ۳۰ سینمای ترکیه ادامه داد:‌ سال‌ها همه به دنبال این بودیم که فیلم ایرانی بتواند در دیگر کشورها هم اکران عمومی داشته باشد که خوشبختانه یک شرکت از بخش خصوصی ترکیه به این موضوع علاقه نشان داد و با کسب مجوز از دولت این کشور اجازه پیدا کرد تا فیلم‌های ایرانی را در سینماهای ترکیه اکران کند.

وی گفت: پنج‌شنبه شب مراسمی با حضور دست‌اندرکاران فیلم، کنسولگری،‌مسئولان فرهنگی ترکیه و … در یکی از سینماهای استانبول برگزار شد که طی آن رسما اکران فیلم آغاز شد و از دیروز نیز این فیلم در ۳۰ سالن ترکیه نمایش داده می‌شود و قرار است این اکران یک ماه ادامه داشته باشد.

ایل‌بیگی خاطر نشان کرد: نکته مهم این است که یک فیلم تجاری از سینمای ایران که می‌تواند عموم مردم را به عنوان مخاطب با خود همراه کند، اکران شده است. این فیلم با زیرنویس ترکی استانبولی نمایش داده می‌شود و تاکنون با واکنش‌های خوبی از سوی مردم روبرو شده است که امیدواریم این روند ادامه پیدا کند و مسیر سخت اکران فیلم ایرانی در خارج از کشور هموار شود تا سینمای ما نیز در سهمیه نمایش‌های عمومی در کشورهای دیگر جایی داشته باشد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا پیش از این فیلمی از ایران در سینمای ترکیه اکران عمومی نداشته است؟ توضیح داد: بعید می‌دانم چنین بوده باشد. بیشتر برنامه نمایش فیلم‌های ما در قالب هفته‌های فرهنگی یا نمایش‌های در جشنواره‌ها بوده است. اما به این شیوه که مردم بلیت بخرند و فیلم در سالن‌های زیادی نمایش داده شود، چنین اکران‌هایی نداشته‌ایم.

این مدیر هنری درباره مسیر اکران فیلم‌هایی که متقاضی نمایش در خارج از کشور هستند، تصریح کرد: همان‌طور که در ایران اکران فیلم‌ها به نوعی در اختیار بخش خصوصی است و دولت در این زمینه دخالت نمی‌کند، در اکران خارج از کشور هم شرایط همین‌گونه است و ما به عنوان بخش دولتی ورود نمی‌کنیم هر چند نمایندگان فرهنگی حمایت‌ها و کمک‌های لازم را انجام می‌دهند. همچنان که برای اکران «من سالوادور نیستم» نیز رایزنی فرهنگی، کمک‌های لازم را انجام داد اما به هر حال اکران عمومی خارج از کشور نیز فرایندی است که بخش خصوصی پیگیر آن است که باید سازوکار بازاریابی و شیوه‌های پیدا کردن مشتری را انجام دهد.

ایل‌بیگی اضافه کرد: اتفاق خوبی که در مورد اکران این فیلم افتاد این است که بخش خصوصی ایران و ترکیه با یکدیگر مذاکره کردند و به توافق رسیدند و این فیلم شرایط اکران عمومی در سینماهای ترکیه را پیدا کرد.

وی در پایان در پاسخ به این پرسش که شرایط فعلی ترکیه چقدر بر اکران این فیلم تأثیر می‌گذارد، گفت: امیدوارم شرایط به سرعت به وضعیت طبیعی برگردد و بر اتفاق خوبی که با اکران این فیلم رقم خورده، تأثیر چندانی نگذارد.

فیلم «من سالوادور نیستم» ساخته منوچهر هادی از روز گذشته در ۳۰ سینمای ترکیه اکران عمومی شده است.

اظهار نظر

*

نظرسنجی

  • پس از بازگشایی مکان‌های عمومی، آیا به سینما، تئاتر و کنسرت می‌روید؟

    Loading ... Loading ...

آخرین اخبار