افزایش ۱۹ درصدی عناوین کتاب‌ها در مردادماه

پنج شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۶ در ۰۴:۲۹


مردادماه، هشت هزار و ۲۵۹ عنوان کتاب با شمارگان ۱۲ میلیون و ۶۹۲ هزار و ۷۴۵ نسخه در کشور منتشر شده که افزایش ۱۹ درصدی نسبت به مدت زمان مشابه را نشان می‌دهد.

به گزارش تیتر هنر  به نقل از روابط عمومی خانه کتاب، مرداد‌ماه هشت هزار و ۲۵۹ عنوان کتاب شامل پنج هزار و ۶۴ عنوان چاپ نخست و سه هزار و ۱۹۵ عنوان چاپ مجدد منتشر شده است.

آمار کتاب‌های تألیفی ۶ هزار و ۳۷۳ عنوان و آمار کتاب‌های ترجمه هزار و ۸۸۶ عنوان است. از میان آثار منتشر شده پنج هزار  و ۸۴۷ عنوان کتاب چاپ تهران و دو هزار و ۴۱۲ عنوان از سوی ناشران شهرستانی منتشر شده است.

حوزه «علوم عملی» با هزار و ۴۷۰ عنوان کتاب بیشترین آمار نشر را در یک ماهه مرداد  به خود اختصاص داده، که از این تعداد  هزار و ۱۵۸ عنوان چاپ نخست و ۳۱۲ عنوان چاپ مجدد است،؛ هم‌چنین هزار و ۵۳ عنوان تألیف و ۴۱۷ عنوان ترجمه در میان عناوین حوزه علوم عملی به چشم می‌خورد.

پس از حوزه علوم عملی، ادبیات با هزار و ۲۵۲ عنوان  و حوزه کودک با هزار و ۲۱۹ عنوان کتاب قرار دارد. در حوزه ادبیات ۸۴۶ عنوان کتاب چاپ نخست، ۴۰۶ عنوان چاپ مجدد، ۹۱۶ عنوان تألیف و ۳۳۶ عنوان ترجمه  است. در حوزه کودک نیز ۳۹۲ عنوان کتاب چاپ نخست، ۸۲۷ عنوان چاپ مجدد، ۷۹۷ عنوان تألیف و ۴۲۲ عنوان ترجمه است.

شمارگان کتاب مرداد‌ماه سال جاری به ۱۲ میلیون و ۶۹۲ هزار و ۷۴۵ نسخه،‌ متوسط صفجه کتاب‌ها به ۲۳۰ صفحه و بهای متوسط به ۱۷۹ هزار و ۷۰۹ ریال رسیده است.

ناشران استان تهران، مرداد‌ماه سال جاری پنج هزار و ۸۴۷ عنوان کتاب منتشر کرده‌اند که این میزان ۷۰٫۸۰ درصد عناوین منتشر شده کل کشور را شامل می‌شود. بعد از پایتخت، استان قم در رتبه دوم قرار دارد که ۷۰۳ عنوان کتاب در این بازه زمانی منتشر کرده است. این استان ۸٫۵۱ درصد کتاب‌های منتشر شده کل کشور را به خود اختصاص داده است.

استان‌های خراسان رضوی با ۳۷۲ عنوان و نسبت ۴٫۵۰ درصد، آذربایجان شرقی با ۱۳۵ عنوان و نسبت ۱٫۶۳ درصد و سایر استان‌ها با هزار و۲۰۱  عنوان و نسبت ۱۵٫۵۰ درصد را از خود به‌‌جا گذاشته‌اند.

براساس آمار نشر کتاب در مرداد ماه سال  ۱۳۹۶ انتشارات قدیانی با ۷۶عنوان کتاب منتشرشده در صدر ناشران کودک قرار گرفت که  از این تعداد هر ۷۶عنوان تجدید چاپی هستند.

انتشارات براق با ۵۹ عنوان شامل ۵۳ عنوان چاپ اولی و ۶ عنوان تجدید چاپی در جایگاه دوم قرار گرفت و بعد از آن، انتشارات «آریا نوین» با ۵۷ عنوان شامل  هشت عنوان چاپ اولی و ۴۹ عنوان تجدید چاپ در رتبه سوم قرار گرفت‌.

انتشارات «ذکر» با ۵۳ عنوان شامل یک عنوان جدید و ۵۲ عنوان تجدید چاپ، انتشارات «هوپا» با ۵۳ عنوان، شامل هفت عنوان جدید و ۴۶ عنوان تجدید چاپی، انتشارات «نوای مدرسه» با ۵۱ عنوان جدید و نیز انتشارات «سایه ‌گستر» با ۳۵ عنوان شامل ۲۸  عنوان چاپ نخست و هفت عنوان تجدید چاپی، انتشارات برف با ۳۳ عنوان چاپ مجدد، انتشارات «جنگل» با ۳۲ عنوان کتاب شامل ۱۴ عنوان چاپ نخست و ۱۸ عنوان چاپ مجدد و انتشارات «افق» با ۳۱ عنوان کتاب شامل دو عنوان چاپ نخست و ۲۹ عنوان چاپ مجدد رتبه‌های چهارم تا دهم را کسب کردند.

انتشارات «سنجش و دانش» با ۱۶۲ عنوان کتاب جدید، انتشارات «مدرسان شریف» با ۱۲۴عنوان شامل ۱۱۲ عنوان کتاب جدید و ۱۲ عنوان تجدید چاپ، انتشارات «جنگل» با ۱۰۶ عنوان شامل ۷۵ چاپ نخست و ۳۱ چاپ مجدد، انتشارات «گیوا» با ۸۴ عنوان کتاب شامل ۸۲ عنوان چاپ نخست و دو عنوان چاپ مجدد، انتشارات «سمت» با ۷۸ عنوان کتاب شامل ۱۳ عنوان چاپ نخست و ۶۵ عنوان چاپ مجدد، انتشارات «راه دکتری» با ۶۹ عنوان کتاب چاپ نخست، شرکت تضامنی انتشاراتی حتمی و شرکا با ۶۴ عنوان کتاب شامل هفت عنوان چاپ نخست و ۵۷ عنوان چاپ مجدد، مرکز نشر هاجر با ۶۴ عنوان کتاب شامل ۳۸ عنوان چاپ نخست و ۲۶ عنوان چاپ مجدد، انتشارات گزینه «پارسیان طب» با ۶۰ عنوان کتاب چاپ نخست و انتشارات «دیموند» بلورین با ۵۹ عنوان کتاب چاپ نخست در فهرست ۱۰ ناشر عمومی پر کار مرداد ماه سال ۹۶ قرار گرفتند.

براساس آمار نشر کتاب در مرداد‌ماه سال ۱۳۹۶ انتشارات «خیلی سبز» با ۲۵۲ عنوان کتاب منتشره در صدر ناشران آموزشی  قرار گرفت که  از این تعداد چهار عنوان چاپ نخست و ۲۴۸ عنوان تجدید چاپی هستند. انتشارات  «الگو» با ۱۲۷ عنوان تجدید چاپی در جایگاه دوم قرار گرفت و انتشارات بین‌المللی گاج با ۹۸ عنوان تجدید چاپ در رتبه سوم قرار گرفت.

انتشارات «مبتکران» با ۳۳ عنوان تجدید چاپ، انتشارات «کلاغ سپید» با ۲۳ عنوان تجدید چاپی، انتشارات «پیشروان» با ۲۱ عنوان کتاب چاپ مجدد، انتشارات «کانون فرهنگی آموزش»  با ۱۳ عنوان شامل ۱۱ عنوان چاپ نخست و دو عنوان تجدید چاپی، انتشارات «اکسیر دانش پارس»  با ۱۰ عنوان کتاب، شامل ۶ عنوان چاپ نخست و چهار عنوان چاپ مجدد، انتشارات «حرف آخر» آموزش با ۹ عنوان کتاب شامل هشت عنوان چاپ نخست و یک عنوان چاپ مجدد و انتشارات «منادی تربیت» با ۹ عنوان کتاب چاپ مجدد رتبه‌های چهارم تا دهم را به خود اختصاص دادند.

براساس فهرست کتاب‌های منتشر شده در مرداد‌ماه سال جاری، کتاب «دختری در قطار» با ۲۳۰  هزار نسخه در صدر جدول  پرشمارگان‌ترین کتاب‌ها قرار گرفت. این اثر از سوی نشر «هیرمند» راهی بازار نشر شده است.  کتاب‌های «قرآن کریم:جزء سی ام با سوره مبارکه حمد و آیه الکرسی» و «هیجده سوره از قرآن کریم» هر یک با ۱۰۰هزار نسخه در جایگاه دوم و سوم هستند و بعد از آن‌ها به ترتیب کتاب‌های «قرآن مجید با ترجمه فارسی»، «حضرت یار: خاطرات خود گفته حضرت آیت‌الله سید‌علی خامنه‌ای»، «منتخب ادعیه و زیارات: به اضافه سوره‌هایی از قرآن مجید با ترجمه فارسی» و «شهید» هر یک با شمارگان ۸۰ هزار، ۵۵ هزار و ۵۰  هزار نسخه در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

براساس آمار، کتاب «قهوه سرد آقای نویسنده» نوشته روزبه معین، ۱۴ بار چاپ شده است؛ این اثر که از سوی نشر نیماژ راهی بازار نشر شده، پُرتکرارترین اثر این ماه به شمار می‌آید. کتاب «مرجع کامل آزمون‌های استخدامی و اطلاعات عمومی» از سوی نشر صاحبان اندیشه ۱۰ بار، کتاب «چگونه یک نماز خوب بخوانیم»از سوی نشر «بیان معنوی» ۹ بار، کتاب «مرجع کامل آزمون‌های استخدامی پرستاری» از سوی نشر «صاحبان اندیشه» ۶ و کتاب « نگاهی به رابطه عبد و مولا» ۶  بار تجدید چاپ شده‌اند.

اظهار نظر

*

نظرسنجی

  • از برنامه‌های تلویزیون برای جام جهانی 2018 روسیه رضایت دارید؟

    Loading ... Loading ...

آخرین اخبار