ازدواج سنتی یا ازدواج مبتنی بر دوستی؟

یکشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ در ۲۰:۳۷


در سنت و فرهنگ ایرانی همواره بر رعایت موارد اخلاقی پیش از ازدواج تاکید شده و ازدواج سنتی را یک راه مناسب و پایدار برای زوج‌ها می‌داند اما نسل‌های جوان این روزها نظر دیگری دارند.

دخترها و پسرهای جوان معتقدند باید قبل از ازدواج با هم آشنا شوند بعد زیر یک سقف بروند. این حرف در ظاهر خوب است ولی در عمل مشکلات فراوانی را برای دختر و پسر به وجود می‌آورد و بسیاری از این مشکلات هم تازه وقتی زیر یک سقف می‌روند خود را نشان می‌دهد.

نخست بیایید معایب رابطه طولانی مدت دختر و پسر قبل از ازدواج را بررسی کنیم.

در دوستی وقتی افراد به شناخت درستی از یکدیگر نرسیده اند، تصمیم به ازدواج می گیرند. در حالی که این نوع انتخاب‏ها که در فضایی آکنده از احساسات و عواطف و به دلیل نبود شناخت عمیق و واقع‏بینانه صورت می‌گیرد، زندگی مشترک را تلخ و آینده را تیره و تار می‏ سازد.

در این موارد شناخت‌شان به همان چند ساعت با هم بودنشان است و افراد بدون هیچ شناخت دقیق و درستی از یکدیگر وارد زندگی مشترک‌ می‌شوند. از سوی دیگر به دلیل وابستگی بیش از حد به یکدیگر نه تنها عیوب فرد مقابل را نمی بینند بلکه او را فردی سرشار از نیکی‌ها، خوبی‌ها، زیبایی‌ها و … تصور می کنند.

در این دوستی‌ها جذابیت‌ها دختر و پسر نسبت به هم کم می‌شود و آنها کشف همدیگر در زمان بعد از ازدواج را از هم می گیرند. همچنین عادی شدن روایط ممکن است در آینده بر روی هر فرد تاثیرات روحی و روانی غیرقابل انکاری بگذارد.

ازدواجی که با مشورت خانواده ها و به دور از فضای احساسی باشد تضمین موفقیتش بیشتر خواهد شد. امروزه روانشناسان می گویند با عقل انتخاب کنید و با احساس زندگی کنید. پس برای داشتن یک زندگی مستحکم و آرام چشم‌ها و گوش‌هایتان را باز کنید و شریک زندگی‌تان را به درستی انتخاب کنید.

اظهار نظر

*

نظرسنجی

آخرین اخبار