اركستر سمفونيك تهران به رهبری لوریس چکناوریان روی صحنه رفت/ از دفاع مقدس تا صلح و دوستی

شنبه 30 نوامبر 2019 در 13:01


ارکستر سمفونیک تهران به رهبری لوریس چکناوریان طی سه شب متوالی با استقبال پرشور مخاطبان در تالار وحدت روی صحنه رفت.

به گزارش تیتر هنر، دفاع مقدس و صلح و دوستی محور قطعات جدیدترین اجرای ارکستر سمفونیک تهران بود؛ این ارکستر با حضور لوریس چکناوریان به ‌عنوان رهبر مهمان، همراهی گروه کر بنیاد رودکی به رهبری رازمیک اوحانیان، طی سه شب متوالی از ۶ الی ٨ آذرماه در تالار وحدت روی صحنه رفت.

براساس این گزارش این برنامه در دو بخش اجرا شد. بخش اول با اجرای سوییت سمفونی “دفاع مقدس” همراه بود که شامل شش بخش “تشویش”، “حمله”، “فریادها”، “شب شهدا”، “تشییع پیکر شهدا” و “آزادی خرمشهر” می‌شد. فضای قطعه “دفاع مقدس” به‌گونه‌ای بود که حال و هوای بخش‌های مختلف هشت سال دفاع مقدس برای مخاطب ترسیم‌ می‌شد.

“دفاع مقدس” با بخش “تشویق” و ضرب ارکستر آغاز شد و در ادامه فضای کاملاً حماسی را برای حضار رقم زد. بخش “حمله” فضای ملی – میهنی را با هماهنگی جالب برای تماشاگران تداعی کرد و به دنبال آن چهار بخش دیگر این قطعه نیز روایتگر سال‌های جنگ و دفاع مقدس شدند؛ بخش‌هایی که به زیبایی هرچه‌تمام‌تر با موسیقی ارکسترال همخوانی داشتند و تأثیرگذار بودند.

در بخش دوم اجرای ارکستر سمفونیک تهران با اجرای قطعه “صلح و دوستی” آغاز شد که شامل ۹ بخش‌ “درود”، “بنی‌آدم”، “سماع”، “دادوبیداد”، “نیایش”، “آشنایی”، “شادی”، “عشق” و “دوستی ملل” می‌شد. قطعه “صلح و دوستی” که با بخش “دوستی ملل” بر اساس سرودهای ملی بیش از هشتاد کشور جهان از جمله قسمتی از سمفونی نهم بتهوون، آرانخوئز مونامور اثر خواکین رودریگو و چند ترانه عاشقانه بسیار زیبا تنظیم شده بود، به پایان رسید. شعرهای این اجرا از فردوسی، سعدی و حافظ انتخاب و تنظیم را یارتا یاران انجام داده بود.

اولین اجرای ارکستر سمفونیک تهران به رهبری چکناوریان چهارشنبه ششم آذر و آخرین اجرای این ارکستر جمعه هشتم آذر ساعت ۲۱ و ۳۰ دقیقه برگزار شد.

چکناوریان بعد از سال‌ها چوب رهبری ارکستر سمفونیک تهران را به دست گرفته بود.

اظهار نظر

*

نظرسنجی

  • آیا جشنواره فیلم فجر همچنان برایتان جذابیت دارد؟

    Loading ... Loading ...

آخرین اخبار