اختلاف فردوسی‌پور و مدیران تلویزیون بر سر چیست؟

سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ در ۱۲:۱۵


شب گذشته در رخدادی نادر برنامه پربیننده نود به تهیه کنندگی و اجرای عادل فردوسی پور برای دومین هفته پیاپی از شبکه سوم سیما پخش نشد. این اتفاق با بازتاب واکنش‌های فراوانی در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها روبه‌رو شد. جنگ قدرت در شبکه سه؛ فردوسی‌پور حذف می‌شود؟! گفته می شود اختلاف فردوسی پور با مدیر جوان شبکه سه بر سر اختیارات است.
به گزارش تیترهنر، دو شنبه شب روابط عمومی شبکه ۳ صدا و سیما اعلام کرد که برنامه ۹۰ به دلیل “رفتار غیرحرفه‌ای تهیه کننده و مجری” آن دوشنبه شب پخش نمی‌شود. در بیانیه تند و کم سابقه شبکه سه آمده است که رفتار عادل فردوسی‌پور در پی توقف پخش این برنامه در بعد از بازی انگلیس و اسپانیا “غیرحرفه‌ای” بوده و فردوسی‌پور بر خلاف ابلاغ گروه ورزش به رفتار خارج از عرف خود ادامه داده است. وب سایت نود نیز خبر پخش نشدن این برنامه را شب گذشته منتشر کرد، اما در آن خبر به متن بیانیه شبکه سه اشاره‌ای نشده بود.
باید دید واکنش عادل فردوسی پور به اتفاقات دو هفته اخیر برای برنامه اش چه خواهد بود. هفته گذشته برنامه ۹۰ به دلیل پخش زنده مسابقه فوتبال انگلیس و اسپانیا در چهارچوب لیگ ملت‌های اروپا پخش نشد که انتقاد فردوسی را برانگیخت. ظاهرا قرار بود در برنامه این هفته به موضوع کلاه برداری از فوتبالیست‌های ایرانی در گرجستان پرداخته شود. مدت هاست که شایعه اختلاف عادل فردوسی پور با علی فروغی مدیر جوان شبکه سه در رسانه‌ها مطرح است. در ابتدا گفته می‌شد که این مدیر جوان علاقه زیادی به همکاری با مجریان سلبریتی ندارد البته فروغی این ادعا را رد کرده است. حالا گفته می‌شود اختلافات فردوسی پور وفروغی به دامنه اختیارات تهیه کننده نود باز می‌گردد.
هفته گذشته پس از اعلام حذف نود از کنداکتور شبکه عوامل این برنامه سعی کردند خبر را تکذیب کنند و هر طور شده برنامه را پخش کنند. اما کار به جایی رسید که میرباقری معاون سیما دخالت کرد و در گفت و گویی حق را به شبکه سه داد. او گفت: «در این خصوص هیچ ابهامی وجود ندارد و تصمیم سازمانی شبکه سه، ملاک عمل است. این تغییرات امری طبیعی است، این هفته نود همچون دیگر برنامه‌های هفتگی شبکه که در آن ساعت پخش می‌شدند از کنداکتور خارج شده است تا بینندگان بتوانند فوتبال‌های جذاب اروپا را تماشا کنند!» میرباقری به فردوسی پور هم کنایه زد و تاکید کرد: ««یک برنامه‌ساز حرفه‌ای همواره در چهارچوب سیاستگذاری شبکه و مسئولان رسانه‌ای خود حرکت می‌کند.» علی فروغی مدیر جوان و تازه کار شبکه سه پیش از اینکه جای پورمحمدی را در مدیریت این شبکه بگیرد، رئیس مرکز بسیج صداو‌سیما و مدیر مرکز تخصصی معاونت فرهنگی- اجتماعی سازمان بسیج مستضعفین بود.
او از سال ۹۵ رئیس مرکز بسیج سازمان صداوسیما شده بود. به نظر می رسد او می خواهد قدرت فراوان فردوسی‌پور را کنترل کند. عادل فردوسی پور در ۲۰ سالی که نود در حال پخش از تلویزیون است بار‌ها با مدیران مختلف صداوسیما به اختلاف برخورده است، اما به دلیل اینکه برنامه اش پر بیننده‌ترین برنامه تلویزیون به حساب می‌آید تاکنون هیچ مدیری نتوانسته است که او را کنار بگذارد. عملکرد او به گونه‌ای بوده که حالا به عنوان یکی از پر نفوذترین چهره‌های رسانه‌ای در ایران شناخته می‌شود. یکی از موارد اختلافی که درباره فروغی مدیر شبکه سه و عادل فردوسی پور در روز‌های اخیر به آن اشاره شده، به نام تیم فوتبال شبکه سه در مسابقات جام رسانه باز می‌گردد. تیمی که در ابتدا قرار بود با نام تیم نود به میدان برود، اما گویا مخالفتی در سطح مدیریت شبکه با این اتفاق وجود داشته است. عزیزی مسوول برگزاری مسابقات گفت: “نام این تیم در ابتدا نود بود، اما دکتر فروغی مدیر شبکه سه با ما تماس گرفت و گفت: عادل حق ندارد تیم بدهد و این تیم باید با نام شبکه سه باشد.” البته این ادعا تائید نشده و حتی گفته می‌شود انتشار این خبر باعث دلخوری فروغی شده و دلیل پخش نشده نود برای دومین هفته پیاپی به انتشار همین خبر باز می‌گردد. ظاهرا مدیر شبکه سه مسبب انتشار این خبر را عادل فردوسی پور می‌داند و آن را یک شیطنت رسانه‌ای تفسیر کرده است.
قرار است امروز سه شنبه عادل فردوسی پور گزارشگر بازی حساس پرسپولیس و السد باشد. بازی که از شبکه سوم سیما پخش شود با این حال از شب گذشته اخباری مبنی بر احتمال تغییر گزارشگر این بازی نیز وجود دارد. گفته می شود شبکه سه به دنبال پیشگیری از گوشه کنایه‌های احتمال فردوسی پور در این جریان این بازی پربیننده است. جنگ قدرت در شبکه سه؛ فردوسی‌پور حذف می‌شود؟! منتقدان علی فروغی به ورابط فامیلی اش با غلامعلی حداد عادل اشاره می کنند اعتراض به اقدام شبکه سه اما از شب گذشته و پس از انتشار اطلاعیه روابط عمومی شبکه سه در فضای مجازی کاربران و فعالان رسانه‌ای با انتشار پیام‌ها و نظرات خود به حمایت از عادل فردوسی پور و برنامه نود پرداخته اند.
سعید شریعتی فعال سیاسی اصلاح طلب در این باره در توئیتی نوشت: «عادل شب‌های زیادی را برای ما ساخت، چیز‌های زیادی از فوتبال را به ما آموخت و پر بیننده‌ترین و جذاب‌ترین برنامه تلویزیونی را برایمان ساخت. مورد اعتمادترین مجری و‌کارشناس ورزشی است و سبک گزارشگری نوین فارسی را پایه‌گذاری کرده است او را تنها نمی‌گذاریم.» برخی از کاربران معتقد بودند که این رفتار صداوسیما باعث از بین رفتن بیش از پیش مخاطبانش می‌شود. امیر سیدین در این باره نوشته است: “دقیقا با همین رفتار‌ها قافیه را به شبکه‌های دوزاری ماهواره‌ای باخته‌اید. کاش حداقل بلد بودید اینهمه کودن نباشید.” تعداد زیادی از کاربران نیز به شدت از مدیر شبکه سه انتقاد کرده اند و روابط فامیلی او با غلامعلی حداد عادل را یادآوری کرده اند. گیسو فغفوری از روزنامه نگاران اصلاح طلب در این باره توئیت کرده است: «مدیر جوان، آقازاده و پارتی دار شبکه ٣ قصدش تعطیلی نود بود که انگار موفق شد. اما فکر نمی کند بهانه گیری بچگانه اش از فردوسی‌پور -استمرار رفتار خارج از عرف – درواقع آبروریزی صداوسیما وحذف مخاطب است؟ مخاطبی که لاقل یک شب درهفته پای این جعبه می‌نشیندوروز‌های بعددرباره اش حرف می‌زند.»
در این بین پوریا آسترکی، کارشناس رسانه پیشنهاد داده است “کاش عادل فردوسی‌پور برنامه نود آنلاین راه بیاندازد تا صداوسیما به حالت روحی که مستحقش است برسد.” اما عده‌ای نیز از فردوسی پور انتقاد کرده اند و او را “ناعادل” خوانده و از برخی رفتار‌ها و عملکرد او در برنامه نود انتقاد کرده اند. کاربری به نام ناصر در این باره نوشته است: «یک نکته را هم اضافه کنم: این شوآف معترض و منتقد فردوسی‌پور همیشه به نظرم فیک و سطحی بوده. مشکلات ساختاری فوتبال و ورزش را تقلیل داده به مسائل سطحی و خاله زنک. پسند طبقه متوسط. اینکه این آدم برود و ان یکی بیاید جهان گلستان می‌شود. ابتذال معترضانه.» با این حال موج حمایت از فردوسی پور وسیع‌تر و قدرتمند‌تر از مخالفانش است. ببشتر کاربران فضای مجازی نحوه برخورد‌های اخیر با برنامه نود را زمینه چینی برای حذف کامل فردوسی پور از این برنامه تفسیر کرده اند. البته این چندمین بار است که این تصور در مورد عادل فردوسی پور ایجاد شده است و همیشه یا غلط از آب در آمده و یا شکست خورده است باید دید که این بار دعوای تکراری عادل با برخی مدیران تلویزیون به کجا می رسد.
منبع فرارو

اظهار نظر

*

نظرسنجی

آخرین اخبار